Eastland County 2012 Election Results

none
none
RACE NAME PARTY EARLY VOTES PERCENT TOTAL VOTES PERCENT
President/Vice-President
Mitt Romney/ Paul Ryan REP 3,044 85.02% 5,443 83.81%
Barack Obama/ Joe Biden – Incumbent DEM 491 13.71% 970 14.93%
Gary Johnson/ Jim Gray LIB 38 1.06% 68 1.04%
Jill Stein/ Cheri Honkala GRN 7 0.19% 13 0.20%
Avery Ayers/ Alejandrina Cabrera W-I 0 0.00% 0 0.00%
Stewart Alexander/ Alex Mendoza W-I 0 0.00% 0 0.00%
Thaddaus Hill/ Gordon F. Bailey W-I 0 0.00% 0 0.00%
Virgil Goode/ Jim Clymer W-I 0 0.00% 0 0.00%
Tom Hoefling/ Jonathan D. Ellis W-I 0 0.00% 0 0.00%
Andre N. Barnett/ Kenneth R. Cross W-I 0 0.00% 0 0.00%
Rocky Anderson/ Luis J. Rodriguez W-I 0 0.00% 0 0.00%
———– ———–
Total Votes Cast 3,580 6,494
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 61.37% 10,581 Registered Voters
—————————————-
U. S. Senator
Ted Cruz REP 2,923 82.26% 5,187 80.45%
Paul Sadler DEM 537 15.11% 1,065 16.51%
John Jay Myers LIB 72 2.02% 138 2.14%
David B. Collins GRN 21 0.59% 57 0.88%
———– ———–
Total Votes Cast 3,553 6,447
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 60.92% 10,581 Registered Voters
—————————————-
U. S. Representative District 11
Mike Conaway – Incumbent REP 2,864 81.27% 5,108 79.78%
Jim Riley DEM 548 15.55% 1,090 17.02%
Scott J. Ballard LIB 112 3.17% 204 3.18%
———– ———–
Total Votes Cast 3,524 6,402
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
—————————————-
Railroad Commissioner
Christi Craddick REP 2,845 80.75% 5,019 78.54%
Dale Henry DEM 556 15.78% 1,119 17.51%
Vivekananda (Vik) Wall LIB 67 1.90% 126 1.97%
Chris Kennedy GRN 55 1.56% 126 1.97%
———– ———–
Total Votes Cast 3,523 6,390
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 60.39% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Railroad Commissioner – Unexpired Term
Barry Smitherman – Incumbent REP 2,950 89.80% 5,245 88.53%
Jaime O. Perez LIB 214 6.51% 447 7.54%
Josh Wendel GRN 121 3.68% 232 3.91%
———– ———–
Total Votes Cast 3,285 5,924
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 55.98% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Justice, Supreme Court, Place 2
Don Willett – Incumbent REP 3,005 92.17% 5,377 91.38%
RS Roberto Koelsch LIB 255 7.82% 507 8.61%
———– ———–
Total Votes Cast 3,260 5,884
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 55.60% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Justice, Supreme Court, Place 4
John Devine REP 2,947 89.52% 5,237 88.17%
Tom Oxford LIB 243 7.38% 496 8.35%
Charles E. Waterbury GRN 102 3.09% 206 3.46%
———– ———–
Total Votes Cast 3,292 5,939
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 56.12% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Justice, Supreme Court, Place 6
Nathan Hecht – Incumbent REP 2,740 78.66% 4,863 76.67%
Michele Petty DEM 596 17.11% 1,185 18.68%
Mark Ash LIB 95 2.72% 184 2.90%
Jim Chisholm GRN 52 1.49% 110 1.73%
———– ———–
Total Votes Cast 3,483 6,342
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 59.93% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
Sharon Keller – Incumbent REP 2,812 80.73% 5,006 78.85%
Keith Hampton DEM 568 16.30% 1,135 17.87%
Lance Stott LIB 103 2.95% 207 3.26%
———– ———–
Total Votes Cast 3,483 6,348
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 59.99% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Judge, Court of Criminal Appeals Place 7
Barbara Parker Hervey – Incumbent REP 2,937 90.62% 5,230 89.26%
Mark W. Bennett LIB 304 9.37% 629 10.73%
———– ———–
Total Votes Cast 3,241 5,859
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 55.37% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Judge, Court of Criminal Appeals Place 8
Elsa Alcala – Incumbent REP 2,877 88.79% 5,150 87.86%
William Bryan Strange, III LIB 363 11.20% 711 12.13%
———– ———–
Total Votes Cast 3,240 5,861
Early Provisional Ballots Reported 0
Total Provisional Ballots Reported 4
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
* County Turnout 55.39% 10,581 Registered Voters
—————————————-
Member, State Board of Education, District 14
Sue Melton REP 2,924 90.27% 5,237 89.15%
Stephen Hawkins LIB 315 9.72% 637 10.84%
———– ———–
Total Votes Cast 3,239 5,874
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%
—————————————-
State Senator, District 28
Robert Duncan – Incumbent REP 2,964 91.28% 5,300 90.33%
M.J. (Smitty) Smith LIB 283 8.71% 567 9.66%
———– ———–
Total Votes Cast 3,247 5,867
Precincts Reported 10 of 10 Precincts 100.00%

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.